Культура

ВІТАЛІЙ ДЕНЕГА: ЯВОРІВСЬКІ НАДБАННЯ КУЛЬТУРИ «ЯВОРІВСЬКУ ЗАБАВКУ» ТА «ЯВОРІВСЬКИЙ ПИРІГ» ВНЕСУТЬ ДО НЕМАТЕРІАЛЬНОЇ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ УКРАЇНИ

Яворівщина славиться своїми традиціями та різноманітною культурною спадщиною. Але сьогодні особливу увагу привертають “Яворівська забавка” та “Яворівський пиріг”. Адже вони достойно представляють мистецтво не тільки Яворівщини, Львівщини, але й України вцілому у світі, оскільки відроджують складову національної культури українського народу.

Як розпочалась історія внесення до нематеріальної спадщини України Яворівської забавки та Яворівського пирога? 

– Спільно з відділом культури, туризму, молоді та спорту Яворівської райдержадміністрації ми підготували і подали у департамент з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА Облікові картки елемента нематеріальної культурної спадщини України «Яворівська забавка» та «Яворівський пиріг». Було отримано згоду на відео-, фотофіксацію від майстрів Яворівської забавки та господинь Яворівського пирога на внесення їх до нематеріальної спадщини України.

На сьогодні, інформація про «Яворівську забавку» вийшла за межі не тільки області, а й України. Що робили для цього?

– З метою популяризації забавок та пирога створено серію відеоконтенту «Народні промисли Яворівщини», який транслюється на телеканалі НТА. Також ми провели майстер-класи для створення сюжетів для провідних телеканалів України та для написання статей у пресі України.

Яворівщина має традицію проводити різні фестивалі. Чи планується в цьому році фестиваль Яворівської забавки? 

– Так, за ініціативи відділу культури, туризму, молоді та спорту Яворівської райдержадміністрації організовано “Фестиваль Яворівської забавки”. Цьогоріч 19 серпня буде ювілейне 5-те свято, до якого готується відкриття муралу «Яворівські забавки» у м. Яворів.

Також щороку проводиться районний фестиваль “Яворівський пиріг” за підтримки відділу культури, туризму, молоді та спорту Яворівської райдержадміністрації. В ньому приймають участь господині усього району. Цьогоріч 19 серпня на гастрофестивалі «Розточанські фестини» буде оновлений формат – із нагородженням кращих господинь з випікання яворівського пирога.

Відомо, що встановлено національний рекорд України “Найдовший Яворівський пиріг”. Як це відбулось?

– 2 вересня 2018 р. на святі “Великі обжинки” за участі господинь села Карачинів був приготований пиріг, довжина якого становила понад 120 метрів, а для приготування використали 640 кг картоплі. Цим самим було встановлено національний рекорд України – “Найдовший яворівський пиріг”.

Також серед рекордів Яворівщини ще:

  • У 2019 році – “Найдовший яворівський розпис на полотні”, довжиною 257,5 м.
  • У 2016 році – “Найдовший яворівський розпис на стіні”, довжиною 153 м.

Чи навчають у Яворівському районі яворівської різьби?

– Так. У смт. Івано-Франкове працює художньо-професійне училище ім. Йосипа Станька, де відбувається навчання учнів яворівській різьби, з майстрування яворівської забавки та інших народних промислів Яворівщини.

Також, у Старицькій ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Юрія Костіва навчають учнів ремеслу виготовлення Яворівського забавки.

Я переконаний, «Яворівська забавка» та «Яворівський пиріг» достойні стати нематеріальною культурною спадщиною України, адже це – унікальний вклад у скарбницю національної і світової культури.

Показати більше

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button